تعرفه های فولاد

حمیدرضا طاهری جم
تاریخ: 1397/08/10
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
فولادگرمکار

تعرفه های جدید فولاد در آمریکا

فولاد یکی از کالاهای مهم قبل از انتخابات بود که یک موضوع کلیدی در انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶ این بود که قراردادهای آمریکایی در نتیجه تجارت جهانی ناعادلانه از بین رفت. 

زمانی که ترامپ تهدید کرد که تعرفه های نوظهور را برای کالاهای چینی تحمیل کند و ایالات متحده را از تجارت خارج کند.

اما رئيس جمهور آمريکا وعده خود را در کمپين حفظ کرده است. اولا، ایالات متحده را از شرکت Trans-Pacific Partnership، یک توافقنامه تجاری که توسط باراک اوباما امضا شده، کنار گذاشت.

 سپس او تحقیق در مورد سرقت از حقوق مالکیت فکری آمریکا را آغاز کرد. در ماه مارس، او گفت که ایالات متحده تعرفه هایی را برای فولاد و آلومینیوم وارد می کند. اقدامات بعدی علیه چین نیز اعلام شده است.

اهمیت فولاد

پتانسیل عظیم جهان در حال حاضر به یک جنگ تجاری تمام عیار نزدیک تر از هر زمان دیگری از دهه ۱۹۳۰ است. بسیاری از اقدامات حفاظتی برای رخ ندادن جنگ تجاری صورت گرفته است،

اما بیشتر آنها مقیاس کوچک بوده است. تنش کنونی بسیار جدی تر است: سه تا از بزرگترین اقتصادهای جهان – ایالات متحده، چین و اتحادیه اروپا را شامل می شود و آن را خیلی بزرگ می کند تا نادیده گرفته شود.

فرض این است که Trump از تعرفه ها استفاده می کند تا شرایط تجاری بهتر را از چین و اتحادیه اروپا بیرون بکشد و فشار کانادا را برای اصلاح توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفت)  برای افزایش برداشت نفت کانادا را آزار می دهد.

 بر اساس گزارش بانک هلندی ING، صادرات فولاد و آلومینیوم به ایالات متحده تنها ۰٫۳٪ از صادرات کالاهای جهان را از اتحادیه اروپا تشکیل می دهد و ۰٫۰۵٪ از تولید ناخالص داخلی بلوک شرق را نشان می دهد.

اما باید این وضعیت را افزایش داد، عواقب آن می تواند شدید باشد. باید ایالات متحده و اتحادیه اروپا برافروختن تعرفه های مختلف، از جمله در اتومبیل، تاثیر مبادلات با امریکا را تا ۰٫۴٪ رشد دهند تا  ۰٫۳٪ از اتحادیه اروپا را به دست آورد.

فولاد

فولاد

عوامل جنگ تجاری بین اروپا و امریکا:

اتحادیه اروپا گفته است که آن زمان که  تعرفه در طیف وسیعی از مشخصات بالا کالاهای آمریکایی مقابله به مثل کند و یک مورد در برابر ایالات متحده در سازمان تجارت جهانی، که برخورد های اروپا با تعرفه های جدید آمریکا مقابله کند . اگر Trump به اقدامات ضد اروپا پاسخ جدیدی بدهد.

این درگیری میتواند به سرعت در حال افزایش باشد و به معنای حقیقی جنگ تجاری جدید بین اروپا و امریکا رخ خواهد داد و اگر بین ان کشمکش های شدید قیمت سوخت جهانی هم افزایش یابد.

به قطعیت مشکلات شدیدی برای اروپا رخ خواهد داد زیرا که ایالات متحده امریکا توانسته است تولید کننده اول نفت در جهان تبدیل شود بنابراین امریکا در این افزایش قیت ضربه نخواهد خورد اما اروپا له میشود.

تاثیر فولاد بر مصرف کنندگان 

مصرف کنندگان اغلب بازنده های نهایی از جنگ های تجاری هستند. بنابراین تعرفه های بالاتر واردات می تواند هزینه کالاهای خیابانی را افزایش دهد. تولید کنندگان قیمت خود را برای مقابله با هزینه بالاتر برده  تا هزینه مواد اولیه که افزایش یافته است را پوشش دهند.

اتحادیه اروپا در کنار موتور سیکلت ها گفته است که می تواند تعرفه های اضافی را در مورد آب پرتقال، ویسکی و شلوار جین Levi، که به صادرکنندگان ایالات متحده آسیب می رساند و هزینه واردات را برای خریداران اروپایی افزایش دهد.

 ترامپ میتواند تعرفه های صنایع اروپایی را اعمال کند – که سخت تر از آلمان خواهد بود. ماشین هایی که ارزش آن ۳۲ میلیارد دلار بود، از سال ۲۰۱۷ به ایالات متحده از اتحادیه اروپا صادر شد – حدود پنج برابر بیشتر از صادرات فولاد و آلومینیوم است