ورق استیل

حمیدرضا طاهری جم
تاریخ: 1397/07/07
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
ورق استیل
ورق های استیل از ترکیب فلز خالص استیل با انواع عنصرهای شناخته شده تشکیل و ساخته می شوند. به طور کلی دو نوع ورق استیل وجود دارد که در ذیل به آن ها اشاره شده است:

۱) استیل بگیر:

به ورق های استیلی گفته می شود که توسط آهنربا جذب می شوند.

۲) استیل نگیر:

به ورق های استیلی گفته می شود که جذب آهنربا نمی شوند. هر دو ورق استیل کاربردهای فراوانی در صنعت دارند اما از ورق استیل نگیر استفاده بیشتری می شود و می توان گفت نسبت به ورق استیل بگیر کاربرد بیشتری دارد و قیمت آن نیز بیشتر است.
ورق های استیل را بر اساس مقدار آلیاژ استفاده شده در آن ها نیز دسته بندی
می کنند که این نوع دسته بندی دقیق تر و کامل تر است.
ورق استیل شامل مدل های زیر می باشد:
 ورق ۳۰۴، ورق۴۳۰، ورق۴۲۰، ورق۳۰۹، ورق۳۱۰، ورق۳۱۶، 
ورق۲۰۱ 
اکنون قصد داریم به شرح و بررسی برخی از انواع مدل ورق استیل که از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند بپردازیم:

ورق استیل مدل ۳۰۴:

این نوع ورق یکی از مهم ترین و شایع ترین ورق های استیل می باشد که در برابر ساییدگی و خوردگی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد. یکی از ویژگی های این نوع ورق استیل، حفظ قابلیت قالب گیری و جوش پذیری
است.

ورق استیل مدل ۳۱۶:

این نوع ورق که یکی از انواع مدل ورق استیل به شمار می رود در برابر ساییدگی و خوردگی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهد. این نوع ورق استیل تا دمای ۳۰۴ درجه و بالاتر از آن نیز می تواند در برابر خوردگی از خود مقاومت نشان دهد. معمولا از این نوع ورق استیل در ساخت دریچه ها، پمپ ها، تجهیزات شیمیایی و … استفاده می شود.

ورق استیل مدل ۴۱۰:

این نوع ورق استیل مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارد و بر اثر حرارت شکل ظاهری خود را از دست نمی دهد. یکی از معایبی که این نوع ورق استیل نسبت به سایر انواع ورق استیل دارد این است که در برابر ساییدگی و خوردگی، مقاومت کم تری از خود نشان می دهد و احتمال ساییده شدن و خورد شدن آن بر اثر فشار زیاد است.

ورق استیل مدل ۴۳۰:

هنگامی از این نوع ورق استیل استفاده می شود که مقاومت در برابر خوردگی اولویت اصلی ما نباشد. زیرا این نوع ورق از مقاومت کمی در برابر ساییدگی و خوردگی برخوردار است. این نوع ورق استیل از قیمت خوبی برخوردار است و متقاضیان قابل توجهی نیز دارد.