لوله اسپیرال

حمیدرضا طاهری جم
تاریخ: ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
لوله مانیسمان

یکی از مدل لوله های پلی اتیلن لوله اسپیرال است که لوله ی اسپیرال فولادی است این نوع لوله از بزرگترین و قطورترین وهمچنین مهمترین لوله در دنیا است که دارای پوششی پلی اتیلن می باشد زیرا در بخش زیرساخت ها و تاسیسات کشور حیاتی وغیر حیاتی کشور بصورت کثیر مورد استفاده است.

ابعادلوله اسپیرال:

ابعاد این لوله اسپیرال ۸ تا۱۲۰ اینچ است که شاخه ی هریک از این لوله ها میتوانند در شاخه ها وطول های ۶ الی ۱۲ متری باشند ضخامت این لوله ها با توجه به شرایط جوی مورد نظر ضخامت را تعیین میکنیم و سفارش میدهیم که قطر فولادی در جه ابعادی باشد و قطر پلاستیکی در چه قطری باشد.

کاربرد لوله اسپیرال:

شبکه های لوله کشی برای سیالات ویا گاز طراحی می شوند که با توجه به منطقه سرد وگرم بودن زلزله خیز بودن سستی خاک ضخامت تعداد ساپورت را معلوم میکنیم که میتوان تمامی این موارد وموارد دیگر را در نرم افزار قدرتمند سزار انجام داد

۱-نصب سیستم آبرسانی

۲-کاربرد در آبیاری تحت فشار 

۳-انتقال نفت و فرآیندهای نفتی

اتصالات لوله اسپیرال:

۱-انشعابات 

۲-منهول ها

۳-کوپلرها

۴- سیفون ها

ویژگی لوله اسپیرال:

۱-سبک بودن 

۲-راحتی در جابجایی

۳-راحتی در نصب

۴-سرعت بالا در نصب

۵-مقاومت در مقابل خردگی،ساییدگی

۶-قابلیت جوشکاری 

۷-قابلیت بازیافت

۸-تحمل فشاززیاد از خارج لوله

۹-یخ نزدن سیال داخل لوله

۱۰-تحمل در مقابل ضربه 

لوله اسپیرال

لوله اسپیرال

روش تولید لوله اسپیرال :

۱- روش یک مرحله ای(بدون درز)

۲-روش دو مرحله ای(جوش دار)

۱-روش بدون درز لوله اسپیرال

فرایندهای تولید لوله های بدون درز به پایان قرن نوزدهم رسید.، 

روند نورد مدور مداوم و فرآیند تحت فشار در محدوده اندازه از تقریبادارای قطر خارجی. ۲۱ تا ۱۷۸ میلی متر می باشندمیل آسیاب چند مرحله ای (MPM) با نوار مهار کنترل شناور (محدود) و فرآیند میل آسیاب در محدوده اندازه های تقریبی. ۱۴۰ تا ۴۰۶ میلی متر قطر بیرونی.

رول متقابل رولینگ و روند نورد رول در محدوده اندازه های تقریبی. ۲۵۰ تا ۶۶۰ میلی متر قطر خارجی.فر فرایند ماندل میل ، دور جامد (بیلت) مورد استفاده قرار می گیرد. آن را در یک کوره گرمای بخار دوار گرم و سپس توسط دستگاه سوراخ میشود . میله  سوراخ شده یا پوسته توخالی توسط یک میل نورد جهت کاهش قطر خارجی و ضخامت دیواره تشکیل می شود که یک لوله طولی طول لوله را تشکیل می دهد.دستگاه دوباره گرم می شود و به وسیله ی کشش کششی به ابعاد مشخص شده کاهش می یابد. سپس لوله لوله را خنک می کند، برش می دهد.

بدون درز

بدون درز

۲-روش دومرحله ای

در سال ۱۸۲۵، جیمز وایتهومز، معامله گر آهن بریتانیا، یک حق اختراع برای ساخت لوله جوش داده شد. این فرآیند شامل قالب کردن صفحات فلزی جداگانه بر روی یک هسته می باشد تا یک لوله سوراخدار تولید کند و سپس لبه های مونتاژ درپوش را به هم متصل کند و آنها را با فشار دادن آنها به صورت مکانیکی در یک نیمکت رسم جوش کنید.

تکنولوژی به نقطه ای رسید که نوار را می توان در یک گذر در یک کوره جوش شکل داده و جوشکاری کرد. توسعه این مفهوم مونتاژ مونتاژ در سال ۱۹۳۱ در فرآیند Fretz-Moon که توسط J. Moon آمریکایی و همکارش آلمانی Fretz طراحی شده بود، به دست آمد.

خطوط جوشکاری با استفاده از این فرایند هنوز هم با موفقیت در ساخت لوله تا قطر خارجی تقریبا با موفقیت عمل می کنند. ، چندین فرآیند دیگر توسط  تامسون آمریکایی بین سالهای ۱۸۸۶ و ۱۸۹۰ بوجود می آید که فلزات را به جوش الکتریکی می دهند. 

لوله جوش دار

لوله جوش دار

دیدگاه شما