فولاد فنر

حمیدرضا طاهری جم
تاریخ: ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
فولاد

فولاد های فنر مدل های مختلفی دارند. که موقع شکستن ابتدا به دو حالت الاستیک و پلاستیک در می آیند که یعنی قبل از شکستن به حالتی خم میشوند فولاد های فنر علاوه براستحکام کششی زیاد در برابر سایش و ارتعاش نیز مقاوم هستند و پس از خارج شدن از فشار و ارتعاشات به حالت اولیه خود باز میگردند

به علت زیاد بودن نیروها و تغییر شکل‌هایی که به فولاد فنر مورد استفاده در صنعت وارد می‌شود لازم است که حد الاستیک قطعه را بالا برد یعنی فولاد تحت تنش‌های بالا(kg/mm2  ۲۱۰۰۰) بتواند از خود تغییر شکل الاستیک نشان دهد از طرفی فنرها تحت نیروهای متغیر می‌باشند و بنابراین فولاد مورد نیاز برای این قطعات باید از مقاومت به خستگی بالایی برخوردار باشد در نتیجه برای ساخت فنرها از فولادهایی استفاده می‌شود که دارای مقادیر مناسبی از سیلیسیم، منگنز ، کرُم ، وانادیم و مولیبدن باشند.

۱تغییر شکل الاستیک

تحت این شرایط چنانچه نیرو از روی جسم برداشته شود جسم به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

۲تغییر شکل پلاستیک

تحت این شرایط اگر نیرو از روی جسم برداشته شود جسم به ابعاد اولیه خود باز نمی‌گردد.

فولاد ها به یازده قسم تبدیل میشوند  که عبارتند از:

 1. عملیات حرارت پذیر
 2. سخت شونده سطحی
 3. ابزاری کربنی
 4. ابزاری سردکار
 5. ابزاری گرمکار 
 6. قالب پلاستیک
 7. تندبر
 8. بلبرینگ
 9. زنگ نزن
 10. مقاومت به حرارت
 11. فنر

فولاد فنر

 

 

در این مقاله قصد داریم مدل های مختلف فولاد زنگ نزن را بیان کنیم که عبارتند از:

۱٫۵۰۲۸ ،  ۱٫۷۱۷۶ ،  ۱٫۸۱۵۹

فولاد فنر مدل ۱٫۵۰۲۸ :

از جمله فولاد های فنر میتوان به ۱٫۵۰۲۸ اشاره کرد که دارای اهمیت بالا وهمچنین پرکاربرد است که بانماد تجاری((۶۵si7))  میدهند که عنصرکربن به میزان ۰٫۶۵درصد عنصر سیلیسیوم ۱٫۶۵ درصد به بالا عنصر منگنز ۰٫۸۵ درصد به بالاوعنصر به آهن اضافه میشوند.

فولاد فنر مدل ۱٫۷۱۷۶:

از جمله فولاد های فنر میتوان به ۱٫۷۱۷۶ اشاره کرد که دارای اهمیت بالا و همچنین پرکاربرد است که با نماد تجاری))  ۵۵Cr3((میدهند که عنصرکربن به میزان ۰٫۵۶ درصد عنصر سیلیسیوم ۰٫۳۸ درصد به بالا عنصر منگنز ۰٫۸۵ درصد به بالا و عنصر کروم ۰٫۸۵ درصد به آهن اضافه میشوند.

 

 

فولاد فنر مدل ۱٫۸۱۵۹:

از جمله فولاد های فنر میتوان به ۱٫۸۱۵۹ اشاره کرد که دارای اهمیت بالا و همچنین پرکاربرد است که بانماد تجاری  ((۵۰CrV451CrV4))    میدهند. که عنصر کربن به میزان ۰٫۵۱درصد عنصرسیلیسیوم ۰٫۴۰ درصد به بالا عنصر منگنز ۰٫۹۰ درصد به بالا و عنصر کروم ۱٫۰۵ درصد و به آهن اضافه میشوند.

دیدگاه شما


 1. لوازم تویوتا گفت:

  بسیار عالی