لوله مانیسمان

حمیدرضا طاهری جم
تاریخ: 1397/07/20
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
لوله مانیسمان

لوله مانیسمان (لوله بدون درز)درست است نام دیگر مانیسمان لوله بدون درز است نام این لوله از سازنده آلمانی آن آقای مانیسمان گرفتهشده است لوله مانیسمان جز پرکاربردترین و مهمترین لوله ها است علت آن هم این است که نوع تولید این لوله خاص وسخت است پساین نوع لوله از مابقیه لوله ها گرانتر هم است این لوله درز ندارد یعنی از سبک متداول جوش آهنی استفاده میشود بنابراین چون که درز ندارددارای استحکام بسیار بالایی است.

موارد مصرف لوله مانیسمان :

۱-پتوشیمی

۲-آب و فاضلاب

۳-صنعت حفاری

۴-درانتقال نفت وگاز

ویژگی لوله های مانیسمان:

در اثر فشار بالا خم نمی شود در آب وهوای سخت دچار خمودگی نمی شود در مناطق زلزله خیز دچار شکستگی نمیشود دراثر تنش وکنش دچار شکستگی نمی شود  بدلیل نداشتن در براحتی دچار خردگی درونی نمیشود

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

روش تولید لوله مانیسمان:

۱-سنبه کاری چرخشی (Rotary Tube Piercing)

۲- ریخته گری به کمک نیروی گریز از مرکز (Centrifugal Casting)

۳-ریخته گری پاششی (Spray casting):

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

۱- تولید مانیسمان  بروش سنبه کاری چرخشی:

ابتدا شمش ها را حرارت میدهیم سپس داخل حال بوسیله بنام سنبه وسط شمش هارا تا اندازه مورد نظر خالی کرده وسنبه میزنند سپس توسط کشش و نوردشمش های حرارت دیده را میکشند تا به ضخامت مورد  نظر برسند بوسیله اشعه ایکستست نفوذ پذیری از لوله میگیرند اگر ازتایید شد آماده برش می شود.

۲- تولید مانیسمان بروش ریخته گری به کمک نیروی گریز از مرکز (Centrifugal Casting):

مواد مذاب را داخل قالب های استوانه ای شکل می ریزندبعد  آن را با سرعت نسبتا بالا می چرخانند. این روش در اگثر مواقع برای تولید لوله های کوتاه باضخامت زیاد کاربرد دارد.

۳- تولید مانیسمان  بروش ریخته گری پاششی:

مواد مذاب را داخل قالبی میریزند. داخل قالب را پر از گاز نیتروژن میکنند. سپس در حالیکه لوله میچرخد، یک نازل نیتروژن را روی میله میپاشد. قطر داخلی لولۀ تولیدی با قطر این میله برابر است. مواد مذاب به داخل پاشیده می شود و با کنترل مقدار آن میتوان ضخامت لوله را تنظیم کرد.