ورق ضدسایش

حمیدرضا طاهری جم
تاریخ: ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
ورق ضدسایش
ورق ضدسایش در حالت نورد سرد تولید میشود دارای عمر طولانی  در شرایط سخت هستند در معدن ها،آسیاب ها ویا هر فرآیندی که دارای سایش شدید است از ورق ضدسایش استفاده می شود این ورق توسط چندشرکت تنها تولید می شود که معروفترین برند آن برند هاردوکس است وپس از آن برند دورستات که کارخانه ای در اتریش است تولید می شود هاردوکس ها ورق هایی در مدل های ۴۰۰تا۶۰۰ تولید می شود حال ما بصورت جز شروع به توضیح ورق هاردوکس پرداختیم.
ورق ضدسایش

ورق ضدسایش

ورق ضدسایش هاردکس۶۰۰ چیست؟

هاردوکس ۶۰۰ یک ورق ساییدگی مارتنزیتی برای کاربردهای است که به مقاومت زیاد در برابر سایش و سایش نیاز دارند. ارائه یک سختی ۶۰۰ برینل، ترکیبی منحصر به فرد از قابلیت پذیری، سختی و سختی را ارائه می دهد. این سطح از کاربرد را در بسیاری از فولادهای دیگر که برای مقاومت در برابر سایش طراحی شده است.

هاردکس ۶۰۰ جایگزین می شود؟

اگر قطعات شما در معرض سایش کششی از مواد ساینده بسیار سنگین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ ویکرز (HV) باشند، می توانند عمر مفید خود را با استفاده از یک ورق سایز ۶۰۰ برینل افزایش دهند.

نه تنها شما می توانید Hardox 600 را برای جایگزینی ورق های ساینده با سختی پایین استفاده کنید، بلکه می توانید از آن به جای صفحات سخت و پلاستیکی، ریخته گری کروم سفید یا سرامیک استفاده کنید. به لطف خواص آن، Hardox 600 می تواند اثراتی را که اغلب باعث شکستگی و تخریب این مواد می شود، مقاومت کند.

ریخته گری کروم آهن سفید

سه نوع اصلی از نمرات Ni-Cr (Ni-Hards)، Cr-Mo و کروم بالا است. این مواد به طور عمده از کاربید های کروم رسوب شده در یک ماتریس آستنیتی یا مارتنزیتی تشکیل شده است.

پاثر ریخته گری کروم آهن سفید باعث افزایش حساسیت به کرک شدن قسمت سایش می شود.

ا، روش های معمول کارگاه مانند جوشکاری، برش و ماشینکاری دشوار است.

ریخته گری تنها به انعطاف پذیری محدودی در طراحی قطعات می بخشد، زیرا اندازه قالب های ثابت، و نیز تسریع های باریک برای رسیدن به اتصالات بهینه است.

ورق ضدسایش

ورق ضدسایش

 ورق ضدسایش وپوشش هاردوکس:

ورق پوشش و سخت رو به طیف گسترده ای از ترکیبات و سطح سختی می آیند. همانند ریخته گری آهن سفید، مقاومت به سایش آنها توسط رسوبات کاربید کروم در ماتریس مارنزیتی یا آستنیتی به دست می آید.

ورق و ترک خوردگی شدید در بعضی از صفحات لایه کاری تولید شده به علت حرارت و خنک شدن شدید در طول فرآیند جوشکاری. این امر به محیطهای با تأثیر زیاد آسیب می رساند که موجب می شود تا پوشش داده شود و از بین برود.

به علت مشکلات حل شدن در ارتباط با جوشکاری و پاشش حرارتی از رسوبات سخت، بعضی از دانه های سخت سخت اغلب هنگام سوز شدن سنگین در معرض سقوط قرار می گیرند.

عدم وجود یک سطح صاف در بعضی از ورق های پوشش داده شده ممکن است اصطکاک را افزایش دهد و در نتیجه باعث خم شدن مواد در ماشین آلات شود.

سرامیک

مواد سرامیکی، مانند اکسید آلومینیوم و سیلیکون، به علت سختی بسیار بالا (۱۸۰۰-۲۰۰۰ HV) مقاومت سایشی فوق العاده ای دارند.

سختی کم استفاده خود را به برنامه های کاربردی محدود می کند که تنها به سطوح منفی تأثیر می رسند.

آنجا که سرامیک قابل جوش نیست، راه حل های دلبستگی جایگزین و گرانقیمت تر باید مورد توجه قرار گیرد.

همراه با هزینه های بالا مواد، سرامیک تنها در استفاده از محیط های سنگین ساینده دیده شده است.

چگونه هاردوکس۶۰۰ تولید میشود؟

این بستگی به برنامه دارد موادی که مقاومت به سایش عالی را در یک مجموعه شرایط نشان می دهند ممکن است در شرایط مختلف تحت شرایط نامناسب اجرا شوند. انتخاب مواد پیچیده است، نیاز به دانش دانش و در نظر گرفتن مسائل عملی مانند طراحی برنامه، روال تعمیر و نگهداری، نیاز کارگاه، و هزینه مواد و ساخت و ساز.

نمودار نشان می دهد که عمر نسبی نسخ هاردکس ۶۰۰ در مقایسه با مقادیر مختلف ریخته گری کروم سفید سفید، کربن سخت کربن سخت کربن / کفی و سرامیک، هنگامی که در معرض کششی از ساینده ۹۰۰-۱۰۰۰ HV است.

به طور کلی، Hardox 600 نشان دهنده مقاومت نسبتا مقاوم در برابر سایش نسبت به این نوع مواد مقاوم در برابر سایش است. اما تحت شرایط خاص Hardox 600 نشان دهنده مقاومت در برابر سایش برابر یا بهتر از ریخته گری غنی از کاربید کروم و رسوبات سخت است.

هنگامی که در نظر گرفتن عملکرد، مقاومت سایش تنها از نظر سختی و یا کسری از کاربید های کروم سخت است که عملکرد wearpart را تعیین می کند. حساسیت به ترک خوردگی مواد نیز نقش مهمی دارد. در این مورد، Hardox 600 یک چقرمگی را ارائه می دهد که از  ریخته گری، سرامیک، پوشش و رسوبات سخت افزاری بیشتر است.

ورق ضدسایش

ورق ضدسایش

مزایای هاردوکس ۶۰۰ چیست؟

۱-صفحات فولادی به طور گسترده در دسترس هستند.

۲-تمام خواص در صفحه تحویل داده شده ذاتی است.

۳-بدون گرمای اضافی مورد نیاز است.

۴-مناطق بزرگ را می توان در هزینه های نسبتا پایین محافظت می شود.

۵-خواص یکنواخت و سازگار درون صفحه را فراهم می کند.

۶-ماشینکاری، جوشکاری و برش را می توان با استفاده از یک کارگاه آموزشی استاندارد انجام داد.

۷-قطعات و قطعات را می توان به سرعت و به راحتی برای نصب و جایگزینی مستقیم ساخته شده است.

۸-تحمل پذیری قطعات کامپوزیتی آسان است.

۹-ترکیبی منحصر به فرد از سختی، استحکام عملکرد و چقرمگی را فراهم می کند تا بتواند طراحی لباس های کم وزن را اجازه دهد.

۱۰-استحکام ضربه عالی

۱۱- مقاومت در برابر سایش

۱۲- ماشینکاری

۱۳- دسترسی آسان به ورق فولادی

۱۴- مشخصات یکسان

۱۵- قابل جوش

ورق ضدسایش

ورق ضدسایش

کاربردورق ضدسایش هاردوکس۶۰۰؟

هاردوکس ۶۰۰ به طور موفقیت آمیزی به عنوان واشرهای کاربردی مانند سیستم های نقاله، نوارهای پوشیدن، فیدرها، سینی ها و میکسرهای بتنی و سایر تجهیزات پوشیدنی استفاده شده است. در صنعت بازیافت، آن را در چکش های دوار و چاقو های شرد کننده استفاده می شود. برای به دست آوردن بهترین عملکرد، قطعات هاردوکس۶۰۰ خود را به یک پشتیبانی سفت و سخت برای محدود کردن خم شدن پیوست کنید. استرس اضافی از بارهای ساختاری نیز باید در سطح پایین نگه داشته شود.

ورق ضدسایش هاردکس – خمش و تاشو

با خم شدن و رولینگ کردن، ورق هایی مانند هاردکس با شدت های بالا می توانند کار کنند. اما با توجه به قدرت بالاتر، باید عوامل را برای اطمینان از اینکه  خمش و رول با بهترین کیفیت ممکن انجام می شود اعمال شود.

قوانین شکست

نیروی خمشی که باید اعمال شود با افزایش قدرت مواد افزایش می یابد.

برگ و ورق فلزی با چسب های قوی تر در خم شدن بیش از ورق های فولادی و صفحات معمولی.

سخت تر و قوی تر ورق فلزی یا ورق است، بزرگتر شعاع پانچ و عرضی که باید انتخاب شوند.

ورق فلزضدسایش هاردکس۶۰۰:

ضایعات و زنگ زدگی می تواند انعطاف پذیری را کاهش دهد. بنابراین، قبل از خم شدن و کشیدن هاردکس چنین نقص باید زمین خاموش شود. در طول فرایند خمش اپراتور دستگاه باید در کنار ترمز مطب قرار گیرد، به عنوان نیروهای بالا که روی صفحه فولاد با مقاومت بالا عمل می کنند، می توانند باعث ایجاد ترک در سطح شود و قسمت هایی از سطح قطعه کار می توانند در جهت خم شدن شلیک کنند.

شعاع پانچ

شعاع پانچ برای هاردکس۴۵۰ و ۵۰۰ استفاده می شود که حداقل چهار برابر ضخامت صفحه است.

ورق ضدسایش در حفاری:

صفحات پوششی هاردکس را می توان با مته های کاربید با سرعت بالا یا مته سوراخ کرد. انتخاب به ماشین آلات موجود بستگی دارد.صفحات و ورق های فولادی بسیار مقاوم هستند که بسیار مقاوم هستند و همچنین برای ماشینکاری با ابزار کاربرد دارند. مقاومت مواد در طول حفاری می تواند موجب ارتعاش شدید شود. بنابراین، آسیب به بیت مته یا ماشین ممکن است.

برای جلوگیری از ارتعاش و آسیب، اقدامات زیر توصیه می شود:

۱-فاصله کمی بین بیت مته و ستون ماشین

۲-قطعه کار را به صورت ایمن نگه دارید

۳-هر چوب زیر قطعه کار را وارد نکنید

۴-با استفاده از بیت های کوتاه مته و اسپیندل ماشین، به منظور به حداقل رساندن فاصله بین نوک مته و بازو

۵-تمرین را قبل از نفوذ به مواد، به طور خلاصه بایستید. این مته را در برابر آسیب محافظت می کند.

۶-استفاده از مقدار زیادی مایع خنک کننده (مایع خنک کننده [لیتر / دقیقه]] قطر بشکه حفاری [میلی متر]

ورق ضدسایش

ورق ضدسایش

مقایسه مقادیر هاردکس مختلف:

هاردوکس ۴۰۰

 • ورق ضخامت ۳ – ۱۳۰ میلی متر
 • سختی برینل ۳۷۰ – ۴۳۰

هاردوکس ۴۵۰

 • ورق ضخامت ۳ – ۸۰ میلی متر
 • سختی برینل ۴۲۵ – ۴۷۵

این موارد در صورت استفاده از ترکیبی از مقاومت در برابر سایش بالا و خواص کار سرد مناسب مورد نیاز است. برای مثال، این ورق ها و صفحات برای تولید کامیون های دامپر، صفحه نمایش، چوبه دار، دستگاه های سنگ شکن سنگ، بیل و نوار نقاله استفاده می شود. این نماهای فولاد با قابلیت جوشکاری بسیار خوب آنها مشخص می شود.

هاردکس۵۰۰

 • ورق ضخامت ۴ – ۳۲ میلی متر
 • سختی برینل ۴۷۰ – ۵۳۰
 • ورق ضخامت ۳۲ – ۸۰ میلی متر
 • سختی برینل ۳۷۰ – ۴۳۰

هاردوکس ۵۵۰

 • ورق ضخامت ۱۰ – ۵۰ میلی متر
 • سختی برینل ۵۲۵ – ۵۷۵

این موارد با توجه به مقاومت در برابر سایش مورد نیاز است.
برای مثال، این صفحات و صفحات برای ساخت نوار نقاله، تیغه و برش، سطل برای خاکبرداری، چرخ دنده و کارخانه های خرد کردن استفاده می شود.
ماده نباید بیش از ۲۵۰ درجه سانتیگراد گرم شود، در غیر این صورت ورق یا ورق می تواند خواص برجسته خود را از دست بدهد.

هاردوکس ۶۰۰

 • ورق ضخامت ۸ – ۵۰ میلی متر
 • سختی برینل ۵۶۰ – ۶۴۰

این مورد با توجه به مقاومت در برابر سایش مورد نیاز است. برای مثال، این ورق / ورق مورد استفاده قرار می گیرد تا شته ها، موج شکن، چکش ها و شردرس ها را بسازد.

هاردوکس HiTuf

 • ضخامت ورق ۴۰ تا ۱۲۰ میلیمتر
 • سختی برینل ۳۱۰ – ۳۷۰

این مورد مورد استفاده قرار می گیرد اگر نیازهای بسیار بالایی در رابطه با چقرمگی (انعطاف پذیری) و مقاومت در برابر سایش لازم باشد. برای استفاده، به عنوان مثال، ابزار تخریب و لبه های برش استفاده می شود.

Hardox Extreme

 • ضخامت ورق ۱۰ میلیمتر
 • سختی برینل ۷۰۰
 • ضخامت ورق ۲۵ میلیمتر
 • سختی برینل ۶۵۰
ورق ضدسایش

ورق ضدسایش

دیدگاه شما