صنعت فولاد در سه دهه اخیر

حمیدرضا طاهری جم
تاریخ: ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
فولاد

پروژه جدید یکی دیگر از مجتمع فولاد مبارکه (بود Mojtame’-E فولاد مبارکه-E)، که بزرگترین پروژه صنعتی در ایران است. این توسط یک کنسرسیوم ایتالیایی ساخته شده است.

در زمینی به محیط و ابعاد ۳۵ کیلومتر مربع قرار دارد و دارای ۲۸ کارخانه مرتبط و همچنین تعدادی از غیر مرتبط است. در ابتدا قرار بود در بندر عباس ساخته شود اما تصمیم گرفته شد که در ۷۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان برای نزدیک شدن به معادن زغال سنگی چادورمالو ، که بیشتر به هزینه محصولات نهایی آن افزوده شد، ساخته شود. 

فولادمبارکه

فولادمبارکه

شرکت فولاد مبارکه به NISCO وابسته است و همچنین اولین کارخانه تولید فولاد یکپارچه مسطح در جمهوری اسلامی ایران بر اساس DRI [“اکسیداسیون مستقیم آهن”] -EAF-CC است. این کارخانه در اواخر سال ۱۹۹۲ با ظرفیت تولید پیش بینی شده ۲۹۳۵ میلیون تن فولاد مایع در سال انجام شد. ظرفیت فعلی ۲٫۸ میلیون تن در سال تخمین زده می شود. 

گسترش این کارخانه به ظرفیت ۴٫۱ میلیون تن سالانه در حال انجام است. قرارداد انکشافی بین ایران و سه شرکت ایتالیایی به امضا رسید. 

 

 

INSIG (همانطور که در بالا ذکر شد، بخشی از KSC) همچنین ساخت ظرفیت جدیدی مانند کارخانه فولاد سازی را که توسط شرکت فولادی ایتالیا Danieli با ظرفیت ۵۵۰،۰۰۰ تن بارها به طور سالیانه تامین می شود، آغاز کرد.

این شرکت همچنین قصد دارد تا کارگاه های  ریخته گری و ذوب خود را بازسازی کند تا تولید را تا ۴۷۰ هزار تن فولاد خام افزایش دهد تا تامین مالی تأمین شود. 

فولادمبارکه

فولادمبارکه

INSIG در جاده اهواز-کرورشهر قرار دارد . این کارخانه دارای هفت کارخانه در پنج بخش، از جمله سه کارخانه نورد، اولین کارخانه در سال ۱۹۶۷ شروع به کار کرد.

گروه INSIG میله های کرکره ای و ساده، سیم های کشیده، پرتوهای آهن، زاویه ای و کمربند را در بخش ۲ تولید می کنند. ساخته شده در بخش ۳، در حالی که بخش ۴ دارای دو بخش لوله سازی گالوانیزه و غیر گالوانیزه است (ظرفیت ۷۰،۰۰۰ و ۱۲۰،۰۰۰ تن ظرفیت).

ایران الیاژ

ایران الیاژ

 

دیدگاه شما


  1. asiafanar گفت:

    چیزی از شرکت فولاد اصفهان نمیدونستم .مقالتون مفید بود و عالی.