راهنمای خرید کمپرسور اسکرو

حمیدرضا طاهری جم
تاریخ: ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
راهنمای خرید کمپرسور

مقدمه خرید کمپرسور اسکرو:

در این مقاله سعی داریم به نکاتی  اشاره کنیم که با در نظر گرفتن این موارد می توانید بهترین آنالیز رو برای خرید کمپرسور اسکرو انجام بدهید. چرا که در صنف هوای فشرده هم در کنار صنعتگران خدوم و سخت کوش ، هستند افرادی منفعت طلب و سود جو که تنها دنبال سود و منفعت خود  هستند. و اهمیتی به حساسیت این  واحد نمی دهند و باعث  خسارت های جبران ناپذیری در خط تولید مصرف کننده کمپرسور می شوند. در این مقاله سعی کردیم مطالبی را به شما بیاموزیم که بتوانید بهترین تصمیم گیری در خرید کمپرسور اسکرو رو داشته باشید:

 

 

مرحله اول : نیاز سنجی در خرید .

برای خریدکمپرسور اسکرو هم مانند خرید هرکالای دیگری ابتدا باید نیاز های خود را دقیق مشخص کنیم .اصلا بر چه اساسی از چه مدل کمپرسوری استفاده شود. براین اساس پارامترهای مورد نیازی که در کمپرسور اسکرو نیاز است که مشخص کنیم تا یک خرید منطقی انجام شود عبارت اند از:

 • ظرفیت هوادهی کمپرسور اسکرو.(دبی کمپرسور بر حسب m3&liT/MIN )
 • فشار هوا مورد نیاز.( بر حسب  BAR)

با مشخص کردن این دو پارامتر میتوان بر اساس گراف های هوادی واحد های هواساز(ایرند) به راحتی ایده آل ترین مشخصات و همچنین قدرت الکترومتور و واحد هواساز کمپرسور اسکرو را تشخیص داد.(که در طول  عمر کمپرسور اسکرو بشدت تاثیر گذار می باشد.)متاسفانه مشاهده شده بعضا برخی از برند ها مختلف با استفاده از ایرندهای و الکترومتور های کوچک تر از این میزان و تنها با تعویض قطر فولی ها به میزان هوادهی مورد نظر می رسند. اما با توجه به بالا رفتن دور الکترومتور و ایرند به شدت به این دو عضو حیاتی در کمپرسور اسکرو فشار آورده و طول عمر کمپرسور اسکرو را به شدت کاهش میدهند. برای جلو گیری از این امر پیشنهاد میشود حتما از فروشنده کمپرسور در خواست شود که به صورت دقیق مشخصات فنی خود را برای  ایرند( واحد  هواساز ) و الکترومتور کمپرسور اسکرو مورد نظر ، مشخص کند . و گراف هوادهی ایرند ، برند استفاده شده  در کمپرسور اسکرو و همچنین دور ایرند و الکترومتور را به صورت رسمی ضمیمه قرارداد کند . برای انتخاب این مهم دورهای تا  ۳۰۰۰ هزار دور در دقیقه ، دور استاندارد در نظر گرفته می شود.

 • کیفت هوای خروجی کمپرسور اسکرو (حساسیت به وجود روغن در هوای خروجی. )

در برخی از اصناف مانند صنف دارو سازی ، مواد غذایی و… با توجه به کیفیت نهای محصول و حساسیت دستگاه مربوطه به روغن حتما باید لحاظ شود. که چه کمپرسوری  خریداری  شود و میزان خروجی روغن از کمپرسور مشخص شود.بر این اساس از کمپرسور های بدون روغن( OIL FREE ) یا از کمپرسور های همراه با پاشش روغن ( OIL INJECTED ) تصمیم گرفته می شود استفاده شود.

 • حداکثر دمای هوای فشرده خروجی از کمپرسور اسکرو.

دمای هوای خروجی از کمپرسور اسکرو بالاتر از دمای محیط است.چنانچه این هوای گرم بی واسطه وارد خطوط انتقال شود. خنک شده و باعث تقطیر بخار آب و در نتیجه زنگ زدگی لوله ها را به دنبال خواهد داشت. میزان آب جمع شده عمدتا به میزان رطوبت نسبی هوا بستگی دارد. بنابراین هوای خروجی از کمپرسورها را باید قبل از انتقال به خطوط تولید وارد یک سری تجهیزات جانبی گرد.( درایر ، تله آبگیر و… ) تا رطوبت  موجود و سایر ناخالصی های دیگر آن گرفته شود . این مهم در خرید کمپرسور اسکرو باید لحاظ شود.

 • ارتفاع سطح از دریا محل نسب کمپرسور اسکرو.

با افزایش سطح ارتفاع از دریا ، مولکولهای هوا از یکدیگر پراکنده می شوند . این موضوع باعث فشار بیشتر به کمپرسور اسکرو، برای فشرده سازی هوا شده که با در نظر گرفتن یک ضریب تصحیح استاندارد به صورت دقیق به میزان هوادهی مورد نیاز خود دست پیدا خواهیم کرد. برای خرید کمپرسور اسکرو حتما به این موضوع دقت کنید.

 • شرایط جابجای کمپرسور.

با توجه به نیاز هر صنف به کمپرسور اسکرو باید به شرایط جابجای و انتقال کمپرسور اسکرو هم توجه کرد .آیا کمپرسور ثابت در مکان مشخص قرار میگیرد یا خیر کمپرسور با توجه به نیاز هر پروژه جابجا می شود.

 • میزان صدای کمپرسور اسکرو.

از جمله پارامترهای که در هنگام خرید کمپرسور اسکرو و قیمت کمپرسور اسکرو تاثیر گزار است ،میزان صدا و آلودگی صوتی تولید شده توسط کمپرسور اسکرو است . در کمپرسور های برای فشرده کردن هوا از الکترومتور های و فن های و سایر تجهیزات استفاده می شود، که علاوه بر مصرف انرژی ، آلودگی صوتی رو ایجاد میکند. ما برای در نظر گرفتن تحمل این میزان صدا باید از فروشنده میزان صدای خروجی  و همچنین ابزارای که برای کاهش این آلودگی استفاده می کند را بررسی کنیم .این ابزار شامل عایق های صدا گیر و کابینت های مخصوص  و سایر تجهیزات در هر برند در نظر گرفته می شود. که این موضوع در قیمت  نهای کمپرسور ها تاثیر گذار است.

 

 

 • محل نصب و قرار گیری کمپرسور اسکرو.

قبل از خرید کمپرسور اسکرو مورد نظر و مشخص شدن آن باید به محل قرار گرفتن و نصب کمپرسور اسکرو توجه داشت . که اولا چه فضای رو در نظر گرفتیم. چرا که این فضا بایستی کاملا تراز و مسطح باشد. و همچنین هوای محیط تا حد امکان خنک و بدون غبار باشد. و جوابگوی ابعادی کمپرسور اسکرو مورد نظر را داشته باشد و هوای ورودی مطلوبی را داشته باشد.

 • تامین برق کمپرسور اسکرو.

یکی دیگر از فاکتور های که در هنگام خرید کمپرسور اسکرو باید به آن توجه کرد. تامین برق مصرفی کمپرسور اسکرو مورد نظر میباشد . که آیا کارخانه یا واحد تولیدی ما این میزان آمپر برق را می تواند تامین کند یا خیر.

 • بودجه و طرح توسعه در هنگام خرید.

مهمترین پارامتر در خرید کمپرسور در نظر گرفتن میزان نقدینگی یک واحد تولیدی بر اساس طرح های توسعه که دارد، می باشد . که تا چه میزان امکان هزینه برای خرید کمپرسور اسکرو می تواند  انجام گیرد.

مرحله دوم: هزینه های تعمیرات نگهداری کمپرسور اسکرو.

بعد از مشخص شدن فاکتورهای مورد نیاز در خرید کمپرسور باید به هزینه های جاری خود کمپرسور حتما توجه داشت. این موضوع را در هنگام خرید به صورت دقیق تجزیه و تحلیل کرد. این فاکتورها شامل موارد زیر می باشد:

 • انرژی مصرفی کمپرسور.

بعد از انجام نیاز سنجی دقیق و تحلیل کمپرسور اسکرو مورد نظر قدرت وتوان مصرفی کمپرسور اسکرو به صورت دقیق مشخص می شود . درنتیجه میزان برق مصرفی و یا میزان مصرف سوخت کمپرسور هم مشخص می شود . بعد از این میتوان تصمیم گیری درستی برای خرید کمپرسور اسکرو انجام داد. دقیقا تفاوت قیمت های موجود در یک مدل کمپرسور  اسکرو برندهای مختلف به همین خاطر به وجود می آیند.

برخی از برندها ، ابزارها و متریال های (سافت استارتر ، اینورتر و… ) را در ساخت کمپرسور های خود استفاده میکند،که مصرف انرژی کمپرسورهاشون به شدت پایین می آید. بنابراین باید به این موضوع هم در خرید کمپرسور اسکرو دقت کرد. چرا که شاید قیمت پیشنهادی کمپرسوری از برند دیگری در همون سایز کمتر باشد. اما مصرف انرژی بالاتری را خواهد داشت و در طول زمان مصرف کمپرسور این خرید بهینه نمی باشد.

 • هزینه های انتظار( whiting ) برای راه اندازی  و تعمیرات کمپرسور اسکرو.

با توجه به حساسیت کار کمپرسور اسکرو در واحد های تولیدی اصناف مختلف ، خرابی و یا بد کار کردن کمپرسور اسکرو هزینه ها و خسارت های جبران ناپذیری برای آن واحد تولیدی به جای میگذارد . برای جلوگیری از این امر علاوه بر انتخاب کمپرسوری با بالاترین کیفیت، با توجه به نان استاپ بودن کاربرد کمپرسور اسکرو در خط تولید. شاید بهتر باشد که از یک کمپرسور دیگر در کنار این کمپرسور اسکرو به عنوان پشتیبانی از هوای مورد نیاز استفاده شود. در صورت تامین بودجه همچین تصمیمی حتی میتوان این دو کمپرسور اسکرو را به یکدیگر کوپل کرد .که با توجه به سیستم plc کارخانه یا به صورت دستی از هر دو کمپرسور اسکرو همزمان استفاده کرد . در این صورت طول عمر کمپرسور اسکرو بسیار بالاتر خواهد رفت . در صورت نیاز به تعمیر یا هر توقفی برای یکی از کمپرسورها مشکلی برای روند تولید کارخانه به وجود نیاید.

 

 

 • هزیه های سرویس و تعمیرات 

برای گرفتن تصمیم نهای در خرید کمپرسور اسکرو یکی دیگر مواردی که بایستی به آن بسیار توجه کرد. موجود بودن قطعات یدکی آن کمپرسور و خدمات پس  از فروش شرکت فروشنده کمپرسور اسکرو می باشد. برای این انتخاب بهتر است با برندی کار شود که خودش به صورت مستقیم قطعات یدکی و مصرفی کمپرسور اسکرو را تامین می کند.کیفیت بالای داشته باشند و با حذف واسطه ها قیمت تمام شده کمتری را شامل شود.

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله به آنها اشاره شد شما عزیزان میتواند: آنالیز دقیقی نسبت به کیفیت و قیمت کمپرسور اسکرو مورد نظر خود به دست آورید . بهترین خرید را برای مجموعه خود انجام دهید.

برای مشاوره با کارشناسان فنی ما هم اکنون پاسخگوی شما عزیزان هستند.

دیدگاه شما


  مطالب مرتبط