فولاد چیست

حمیدرضا طاهری جم
تاریخ: ۱۳۹۷/۰۵/۲۷
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
فولاد

فولاد مهمترین  قطعه مهندسی در ساخت و ساز جهان است. این در هر جنبه ای از زندگی ما استفاده می شود؛ در اتومبیل ها و محصولات ساختمانی، یخچال و فریزر و ماشین لباسشویی، کشتی های باربری و اسکنر های جراحی. این می تواند بارها و بارها بدون از دست دادن مالکیت بازیافت شود.

فولاد

روش ساخت فولاد

فولاد از طریق دو مسیر اصلی تولید می شود: کوره اکسیژن کوره انفجار (BF-BOF) و کوره قوس الکتریکی (EAF). تنوع و ترکیبی از مسیرهای تولید نیز وجود دارد.

تفاوت کلیدی بین مسیرها نوع مواد خام که مصرف می کنند. مسیر BF-BOF عمدتا سنگ آهن، ذغال سنگ و فولاد بازیافتی است، در حالی که مسیر EAF با استفاده از فولاد و برق به طور عمده بازیافت می شود. بسته به پیکربندی کارخانه و در دسترس بودن فولاد بازیافت، دیگر منابع آهن فلزی مثل آهن کاهش مستقیم (DRI) یا فلز داغ نیز می توانند در مسیر EAF استفاده شوند. 

حدود ۷۵ درصد از فولاد با استفاده از مسیر BF-BOF تولید می شود. به عنوان فلز گرم یا آهن چینی نامیده می شود. سپس آهن به BOF تبدیل به فولاد می شود. پس از ریخته گری و نورد، فولاد به عنوان سیم پیچ، ورق، بخش یا میله تحویل داده می شود.

یکی دیگر از تکنولوژی های تولید فولاد، کوره باز (HPF)، حدود ۰٫۴ درصد تولید جهانی فولاد را تشکیل می دهد. فرایند OHF انرژی بسیار شدید دارد و به دلیل کمبودهای محیطی و اقتصادی آن در حال کاهش است.

اکثر محصولات فولادی در طول دهه قبل از استفاده مجدد از آنها استفاده می شود. بنابراین، فولاد بازیافتی کافی برای رسیدگی به تقاضای رو به رشد تنها با استفاده از روش فولادسازی EAF وجود ندارد. تقاضا از طریق استفاده ترکیبی از روش های تولید BF-BOF و EAF ملاقات می شود.

تمام این روش های تولید می تواند از ضایعات فولادی بازیافتی به عنوان ورودی استفاده کند. بیشترین فولاد جدید شامل فولاد بازیافتی است.

چند نوع فولاد در جهان وجود دارد

فولاد یک محصول واحد نیست. بیش از ۳۵۰۰ نوع مختلف از فولاد با ویژگی های مختلف فیزیکی، شیمیایی و محیط زیست وجود دارد. 

تقریبا ۷۵٪ از فولادهای مدرن در ۲۰ سال گذشته توسعه یافته است. اگر برج ایفل امروز به روز شود، مهندسان تنها نیاز به یک سوم فولاد که در ابتدا مورد استفاده قرار گرفتند. 

اتومبیل های مدرن با فولادهای جدید ساخته می شوند که قوی تر هستند اما تا ۳۵٪ سبک تر از گذشته هستند.

بیشتر بخوانید: درباره نورد بخوانین

دیدگاه شما